Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

2014

Czcionka:

Biblioteka Publiczna w Golinie - Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza

Czytali ku pokrzepieniu serc”

 

         W tym roku odbyła się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej  przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.   Pochylamy się bowiem zawsze nad  najważniejszymi  dla Polaków dziełami, które jawią się w powszechnej świadomości jako wybitne, będące odzwierciedleniem ducha narodu a także kształtujące tego ducha.

            6 września 2014 roku  w ponad 1600 miejscach w całym kraju czytany był najsłynniejszy, monumentalny cykl powieści Henryka Sienkiewicza- „ Trylogia”. Wśród tych miejscowości nie mogło zabraknąć naszego miasta.

             Gospodarzem golińskiej odsłony „ Narodowego Czytania” była  Biblioteka Publiczna. Akcję  mającą wyjątkowo uroczystą oprawę zorganizowano przed siedzibą książnicy. Dyrektor -  Żanetta Matlewska powitała serdecznie wszystkich zebranych,  przybliżając im jednocześnie  ideę  przedsięwzięcia.

            Fragmenty „ Potopu” czytały znane i lubiane w lokalnej społeczności osoby: Burmistrz Goliny Tadeusz Piotr Nowicki, Ksiądz Prałat Marian Górski, Radna Rady Miejskiej w Golinie Zofia Kasprzak, uczennica Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie Agata Sieczkowska, nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Przemysław Ciesielski, nauczyciel w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie Justyna Sieczkowska oraz słuchaczka Golińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zofia Szota. Dzięki wspaniałej interpretacji znamienitych lektorów licznie zgromadzeni przed biblioteką golinianie bez trudu mogli wyobrazić sobie, jak wyglądała obrona Jasnej Góry, poczuli się niemal tak ,jakby byli naocznymi świadkami bohaterskich czynów Andrzeja Kmicica. 

           Po wysłuchaniu tekstu  zebrani bardzo chętnie zapoznawali się z ekspozycją przygotowaną  specjalnie na tę okazję, składała się na nią: wystawka z różnych wydań ‘Trylogii”, życiorys jej autora  oraz list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Następnie przyszedł czas na sygnowanie książek Henryka Sienkiewicza specjalną okolicznościową pieczęcią z logo akcji „ Narodowe Czytanie Trylogii” podarowaną przez kancelarię prezydenta.  Po tak oryginalną pamiątkę ze spotkania z bodaj najsłynniejszym historycznym cyklem  w polskiej literaturze  ustawiła się długa kolejka.

             Wszyscy  czytający,  którzy  poświęcili swój czas,by dzięki magii słowa zabrać  nas  choć na chwilę  do świata wykreowanego przez Sienkiewicza otrzymali z rąk dyrektor książnicy – Żanetty Matlewskiej  specjalne podziękowania.

                Sukces akcji pozwala mieć nadzieję, że nowe pokolenia będą widzieć w klasycznej literaturze nie tylko przymusowe lektury szkolne, ale również ponadczasową prawdę o międzyludzkich relacjach i godnym życiu w społeczeństwie.

               Dyrektor Biblioteki Publicznej - Żanetta Matlewska -  serdecznie dziękuje: Burmistrzowi Goliny Tadeuszowi Piotrowi Nowickiemu, Księdzu  Prałatowi Marianowi Górskiemu, Radnej Rady Miejskiej w Golinie Zofii Kasprzak, uczennicy Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie Agacie Sieczkowskiej, nauczycielowi w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Przemysławowi Ciesielskiemu, nauczycielowi w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie Justynie Sieczkowskiej oraz słuchaczce Golińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zofii Szocie za wzięcie udziału w akcji „Narodowe Czytanie Trylogii”.

Karolina Kasprzak

 

Biblioteka Publiczna w Przyjmie

Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza
w bibliotece

 

     Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego – ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

     W 2012 roku czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji - dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku wybrano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Pisana była „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami. Dlatego też Biblioteka Publiczna w Przyjmie postanowiła włączyć się w to przedsięwzięcie.

     W przyjemskiej książnicy na zaproszenie bibliotekarki i niżej podpisanej przybyli uczniowie 5 klasy ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Przyjmie wraz
z wychowawczynią Kornelią Jakubowską-Rubas. Spotkanie to rozpoczęto od przedstawienia dziejów życia Henryka Sienkiewicza. Następnie wysłuchano recytacji fragmentu utworu „Ogniem i mieczem” w wykonaniu uczniów. Zwieńczeniem tegorocznej odsłony Narodowego Czytania było złożenie pamiątkowego stempla na egzemplarzu książki przysłanego z kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

     „Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w przyszłorocznej akcji, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę” – tak podsumował całe przedsięwzięcie w liście do rodaków Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski.

     Za rok, podczas czwartej odsłony akcji, bohaterem Narodowego Czytania będzie „Lalka” Bolesława Prusa.

Anna Nawrocka

Loga

Loga

Narodowe Czytanie 2014 - BP w Przyjmie

Narodowe Czytanie 2014 - BP w  Przyjmie

Narodowe Czytanie 6 września 2014 - BP w Golinie

Narodowe Czytanie 6 września 2014 - BP w Golinie

BIBLIOTEKA PUBLICZNA w Golinie

ul. Plac Kazimierza Wielkiego 12
62-590 Golina
tel.: 63 2418 -121
bpgolina@wp.pl
http://golina.naszabiblioteka.com/

 

FILIA w Przyjmie

Przyjma 124, 62-590 Golina
 

Punkt biblioteczny w Kawnicach

Kawnice 6, 62-590 Golina
 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Zakup nowości wydawniczych

Zakup nowości wydawniczych zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej
w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

 W roku 2023  Biblioteka Publiczna w Golinie otrzymała dotację w wysokości 8 077 złotych.

Dzięki otrzymanym środkom Biblioteka Publiczna w Golinie wraz z filią w Przyjmie i punktem bibliotecznym w Kawnicach
zostanie wzbogacona o wiele nowych, ciekawych pozycji książkowych.

Dyskusyjny Klub Książki

Instytut Książki